top of page

תכניות גמילה

לפני זמן מה, הייתי צריך למצוא מרכז גמילה או גומל אישי לאחד הגברים שעבדתי איתם.

אז כתבתי פוסט בפייסבוק - בזו הלשון 

קיבלתי המון תגובות!
ואז הבנתי שאין שום דף שמרכז את המידע הזה. אז החלטתי לרכז אותו כאן.
ובראש ובראשונה השאלה האם עדיף ללכת ל NA נרקומנים אנונימיים,
או למרכז גמילה סגור. 
הנה עיקרי הדעות

   קודם מרכז גמילה - "מתוך ניסיון ובתור מכורה נקיה אני ממליצה להעביר אותו לטיפול במרכז גמילה או מקום יותר סגור ועם אנשים שמתמחים בתחום זה ולא ב NA כי מכורים פעילים לרוב מאוד מניפולטיביים לא צפויים ויכולים להגיע גם בקלות לאלימות"

   להתחיל קודם ב NA - "באן איי לא צריך לבוא נקי. אפשר לבוא רק לראות, ואף אחד לא יפנה אליו באופן אישי הוא יכול לשבת בצד ולהקשיב יש מכורים נקיים מכל הסוגים והמינים אני התנקתי רק דרך לבוא לפגישות (היו לי ילדים בבית והיה לי בלתי אפשרי לסגור את עצמי איפהשהו).

    חשוב שתבהיר לו שב NA הוא לא לבד שום דבר שיעשה במסגרת ההתמכרות שלו לא כזה נורא שאוהבים אותו אפילו בלי להכיר אותו כי מכירים את הסבל ואת אופי המחלה. זאת מחלה לא בעיה מוסרית וניתן לעצור אותה בנק' מסוימת ואז ההחלמה אפשרית."

   קודם מרכז גמילה - "אני ממש ממליץ על כפר גמילה. אח"כ NA. קודם כל יש לעבור את הגמילה הפיזית,
אח"כ מגיעה התקופה של ההבנה של מה עשית לחיים של עצמך. זה יאוש
ורק אז להגיע ל NA - ככה זה נכון.
אבל בשביל להתחיל גמילה צריך מסגרת-יום.
   צריך שמישהו מתבונן עליך. למכורים מאד קשה להסתכל על עצמם
והשימוש הוא נורא קל. יש בכל פינה אפשרות להתארגן ובום נפלת.
בכפר יש קבוצה. מסתכלים עליך, שומרים עליך "

רשימת מרכזי גמילה בארץ ובעולם ומומחים פרטיים
(שם האירגון הוא קישור. לחצו עליו לאתר)
הוא קישור

נארקונון Narkonon - סניפים בכל העולם


גמילה מסמים באחד הגדולים בעולם הסניפים הקרובים אלינו ביותר בטורקיה, איטליה, יוון.

יש להם 87% הצלחה לפי מה שהם אומרים. יש תכנית עם הרבה תהליכים עצמתיים ומדוייקים. התהליך הכי עצמתי מכולם הוא התהליך של ניקוי כל שאריות הסמים לחלוטין מהגוף ובכך מבטלים כל סיכוי עתידי לחוות מחדש השפעות מהעבר עקב רסטימולציה. 
ישנם תהליכים נוספים של הבאת הבן אדם לשליטה ותקשורת על הגוף, המיינד, הסביבה ואנשים והיכרות מחודשת עם העולם. תהליכים לניקוי עבירות ואתיקה ועוד ועוד. 

 

יומניברסיטי - Humaniversity - בהולנד

HAPI - תכנית גמילה מסמים בהולנד 90 יום

תוכנית השיקום של מרכז התראפיה של אושו בהולנד. במשך 30 שנה, תוכנית HAPI סייעה למאות גברים ונשים להתגבר על התמכרויות על ידי החלפת הצרכים הלא ממומשים עם סיפוק מגע אנושי. התוכנית HAPI השיגה אחוזי הצלחה גבוהים - מעל 70 אחוזים כשבבסיסה סיוע למשתתפים להבין מה עומד מאחורי ההתנהגויות שלהם ולתת להם חוויות אמיתיות של אישיות מתפקדת.


מחירים: החודש הראשון עולה 3,650 € חודש שני: € 2,845 מחודש שלישי ואילך : € 2,240 לחודש

מכורים אנונימים NA - ישראל

 

מכורים אנונימיים היא תוכנית תמיכה מסמים ללא עלות המבוססת על עזרת מכור למכור

חברה שלא למטרת רווח, של גברים ונשים עבורם הסמים הפכו לבעיה עיקרית. אנו קוראים לעצמנו מכורים מחלימים ואנו נפגשים באופן קבוע כדי לעזור אחד לשני להישאר נקיים. זוהי תוכנית של הינזרות מוחלטת מכל הסמים. אין שום דרישות להצטרפות או לחברות בארגון שלנו חוץ מהרצון להפסיק להשתמש. אנו מציעים שתנהגו בפתיחות, תנו לעצמכם הזדמנות. התוכנית שלנו היא מערכת עקרונות הכתובים בפשטות, כך שאנו יכולים לחיות על פיהם בחיינו היומיומיים. החשוב ביותר לגביהם, שהם עובדים.

 

כפר איזון - קיבוץ שדות ים


כפר "איזון" הינו כפר טיפולי-שיקומי חדשני וייחודי, ראשון מסוגו בארץ וגם בעולם.

הכפר מעניק מסגרת טיפולית לאנשים באים מרקע נורמטיבי-מתפקד וכעת הם מוגדרים כ"אבחנה כפולה", כלומר התמכרות לסמים בשילוב עם פגיעה נפשית. לפיכך מי שאובחן עם מחלה מתמשכת (סכיזופרניה, סכיזואפקטיב או מאניה-דיפרסיה) לא יכול להתקבל לכפר. במהלך השנים בהן קיים הכפר, המחקרים מוכיחים כי אחוזי ההצלחה גמילה מסמים הם למעלה מ- 90%. ייחודו של הכפר מתבטא בתפיסת טיפול הוליסטית, אשר משלבת בצוות אחד תורות טיפול מערביות ומזרחיות במקום פתוח, אשר ממוקם על שפת הים באווירה רגועה ונעימה עם הרבה חום ואהבה. משך הטיפול הינו קצר יחסית וממוקד זמן: 4-5 חודשים. 

 

הקהילה הטיפולית "הדרך" -  קיבוץ גשר הזיו


כקהילה טיפולית למכורים לחומרים פסיכואקטיביים ו/או התנהגויות (הימורים למשל) מאז היווסדה בקיבוץ גשר-הזיו בשנת 1992.
הטיפול במרכזנו מבוסס על התפיסה כי התמכרות לסמים הינה מחלה אשר מלווה את המכור גם לאחר החלמתו, ועל-כן עליו ללמוד כיצד להתמודד עמה על בסיס יומיומי.
התפיסה הטיפולית מבוססת על תוכנית "12 הצעדים" וכוללת התערבויות פיזיות, התנהגותיות, רגשיות ורוחניות. הקהילה פועלת במסגרת עמותה ציבורית כמוסד משולב (רפואי וסוציאלי-שיקומי) עם רשיון של משרד הרווחה ומשרד הבריאות ל-81 מיטות.

זאופיור zaopure -  ישוב מצפה גיתה

מרכז זאופיור 'התעוררות מהתמכרות' הוקם כדי לאפשר מקום, שדרכו מכורים לסמים ובני משפחותיהם יוכלו לצאת ממעגל סבל ההתמכרות, לעבור גמילה, לשקם ולשדרג את חייהם. 
לאדם שיודע שיש פתרון ודרך חיים חדשה, אמונה ותקווה – מסלול ההכחשה מתקצר.
"הצלחות" המרכז אינן נמדדות אצלנו באחוזים היות ומטרת חזונינו המרכזית היא להראות לאנשים הסובלים מהתמכרות שיש פתרון ודרך חיים שמתאימה עבורם בכול רמות החיים. ובכול זאת כ – 70% מהאנשים, אשר עברו דרך ההכשרה שלנו, נשארו בתהליך של שינוי והתפתחות מתקדמת.  

בשבילנו, כל מתעורר הצועד בנתיב החיים השלמים – זו כבר ההצלחה.

 

מרכז גמילה "אחרת" - באור עקיבא 


המרכז הוא קטן ואינטימי, ומכיל עד חמש עשרה מטופלים בלבד.
המרכז לגמילה הוקם כהשלמה לרצף טיפולי מלא. השהות בו נבנית על פי תכנית טיפולית ייחודית שמותאמת לכל מטופל, והיא נעה בד"כ בין חודש אחד לשלושה חודשים (עפ"י הצורך). לאחר סיום הטיפול במרכז ההחלמה, מציע מכון אחרת מסגרות נוספות להמשך טיפול, להעמקת ההחלמה ולבניית דרך חיים חדשה.

 

 

רוח בכפר - בכפר סבא
 

מרכז טיפול פרטי המטפל במגוון התמכרויות: אלכוהול, סמים, כדורים, הימורים, הפרעות אכילה, תחלואה כפולה, דיכאון, חרדה ובעיות ניהול חיים.
"רוח בכפר" הוקמה מתוך אמונה כי עבודה טיפולית המתמקדת בגוף, רוח ונפש מאפשרת להפוך התמכרות לסמים לבסיס לבריאות נפשית ולחוויה טיפולית הוליסטית.

רטורנו - ליד בית שמש
 

ארגון שלא למטרות רווח שנוסד בשנת 1989 בקהילה היהודית במקסיקו על ידי הרב איתן אקשטיין על מנת לסייע לצעירים יהודים לצאת מבעיית התמכרות לסמים. בעקבות ההצלחה הועתק המודל לארץ. רטורנו הינו הגוף הדתי היחידי בארץ לטיפול בהתמכרות לסמיםהתמכרות לאלכוהול והימורים, ונוסף לזאת רטורנו מטפל בכל שאר סוגי ההתמכרויות כהתמכרות למיןפורנוגרפיה, מחשבים, אינטרנט, תלות יתר, עבודה ואוכל.

לרטורנו תפיסה הוליסטית קהילתית מלווה גמילה בשיטת 12 הצעדים עם מגוון רחב של שיטות טיפול בהתמכרויות, כולל קבוצות טיפוליות, טיפול אישי, מאמנים אישיים, DBT, רכיבת סוסים טיפולית, טיפול באמצעות בעלי חיים, סדנאות העצמה, ועוד.


אילן זומר

להתחבר לחיים - הינו תהליך צמיחה ואימון המיועד להחזיר תחושת חיוניות והתקדמות, למי שמרגיש שחייו "נתקעו" או "נפגעו" עקב התמכרויות, ארועי-חיים קשים או כתוצאה ממשבר נפשי, רגשי ו/או פיזי.
 המסע המשותף מתחיל בתהליך אימון, coaching, ליצירה וניהול של חיים מאוזנים, חיוניים ומספקים בשני המישורים העיקריים בחיים – מערכות יחסים (משפחה, חברים, זוגיות) ומימוש עצמי (עבודה, לימודים, תחביבים).

 

חנן סלוק - מכון שושנים

 

המרכז הוא קטן ואינטימי, ומכיל עד חמש עשרה מטופלים בלבד.
המרכז הוקם כהשלמה לרצף טיפולי מלא שניתן במרכז גמילה אחרת. השהות בו נבנית על פי תכנית טיפולית ייחודית שמותאמת לכל מטופל, והיא נעה בד"כ בין חודש אחד לשלושה חודשים (עפ"י הצורך). לאחר סיום הטיפול בהתמכרות במרכז ההחלמה, מציע מכון אחרת מסגרות נוספות להמשך טיפול, להעמקת ההחלמה ולבניית דרך חיים חדשה.

עמיר פירני

מטפל מומחה, בעל ניסיון מקצועי של 25 שנה בטיפול במכורים לסמים, אלכוהול ונפגעי התעללות וטראומה. 
054-4946034 

עוד תגובה:  

נגע בי הפוסט על הגמילה שהעלית . למה נגע בי? הייתי מכורה לפני הרבה שנים .
וגם לי לא עזר NA עם כל הכבוד לעבודת הקודש של התוכנית. מה שהפריע לי שם זו הגישה שאומרת שמכור הוא מכור לכל החיים. וכל מה שעושים שם זה לדבר על ההתמכרות . היה לי קשה עם זה.
  אחרי נסיונות במרכזי גמילה וכד' שכל פעם איכשהו בסיום הזמן שם מצאתי את עצמי חוזרת לסמי , איכשהו בדרך נ , בסופו של דבר נגמלתי די בכוחות עצמי(לא באמת.. החיים עזרו לי . שברתי קריז על יבש והבנתי שזזה או זה או למות... ידעתי שלא אגנוב מזקנות ולא אשכב בשביל כסף (לא בקטע עקרוני פשוט כך הרגשתי כי מוסר לא היה לי הרבה אז).

   אני מרגישה שזכיתי כי מה שקורה בתוכנית זה שאתה לא יכול לשתות לעולם יותר כוס יין או לעשן ג'וינט אבר בחיים . מה שהם אומרים שם מאוד קיצוני. וכתוצאה הרבה פעמים אנשים נקיים עשרים שנה וכשהם "נופלים" לכוס יין באירוע או ג'וינט, מהר מאד יכולים למצוא את עצמם שוב חיים בקופסת קרטון בתחנה המרכזית. כי ככה זה בתוכנית - "נגעת נסעת" ואם כבר כוסית אז למה לא להביא בווריד? בקיצור העלה בי כ"כ הרבה רגש שהייתי חייבת לדחוף את השנקל שלי.
   מאד יפה שאתה רוצה לעזור ומקווה שהדרך המתאימה תימצא.. אם הוא צעיר אז הסיכויים טובים. ורק לא ללחוץ שם כי זה מייצר אנטי. כשאתה מדבר עם מכור אתה מדבר עם אדם במצב של הכחשה. אדם שלא יכול להכיל -אין לו מקום. קשה וכואב לו אבל הוא לא מודע לזה.
 

bottom of page